Една от най-популярните билки се използва както в народната, така и в традиционната медицина. И това не е случайно. Напълно заслужено тя може да се определи като най-полезната билка. В много страни е призната за лечебно растение и влиза в състава на някои лекарства.
Лечебни свойства на най-полезната билка
Лайката лекува както деца, така и възрастни. Има голям брой полезни свойства - противовъзпалителни, холеретични, антиконвулсивни, аналгетични, седативни и много други.
Много добре успокоява нервите, бори се с безсънието и се справя със стомашни спазми. Известно е, че с помощта на този чай можете да се справите с някои женски заболявания и зъбобол. Напитката се справя с настинки и мигрена. Използва се и при бъбречни заболявания, метеоризъм, кожни заболявания и много други, пише руското издание Лента.
Не изхвърляйте кората на този плод - чаят от нея отпушва артериите и забавя стареенето
Тибетските монаси са използвали лайка за приготвяне на еликсира за подмладяване. Рецептата за този еликсир е много проста - трябва да вземете 100 гр лайка, жълт кантарион, брезови пъпки и безсмъртниче. След това билките се заливат с 0,5 литра вряща вода и течността се оставя да престои три часа. Консумирайте преди лягане.
Този еликсир премахва токсините от тялото, подобрява зрението, ускорява метаболизма, като по този начин се бори със затлъстяването.
Лайката се включва в много кремове както за възрастни, така и за деца, тъй като има противовъзпалителен ефект. Русата коса също се изплаква със запарка от лайка, за да придаде на косата сила и блясък. При косопад се използва и инфузия на лайка.
Започнете да пиете чай от дафинов лист и след 1 седмица ще останете изненадани от резултата
Още няколко думи за важните свойства на лайката - тя е в състояние да увеличи секрецията на стомашен сок, стимулира апетита, засилва отделянето на жлъчка, а също така има спазмолитично действие.
Напълно заслужено тя се нарича билката на красотата и здравето. За да извлечете дългосрочни ползи от нея, достатъчно е да консумирате всеки ден по 1 чаша чай от лайка.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!